KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Na Vysočině začala sezóna dětských táborů. Hygienici radí, na co si, zvláště v horkých dnech, dávat pozor.

Začala sezóna letních dětských táborů. Krajští hygienici v tropických dnech doporučují vedoucím táborů upravit táborový program a zařadit spíše klidové aktivity ve stínu. Nutné je dbát na zvýšený pitný režim dětí. Dětský organismus se snadno přehřeje, může dojít k dehydrataci, k úpalu nebo úžehu.

Hygienici na Vysočině zahájili kontroly zotavovacích akcí pro děti – letních táborů. „Vedoucím táborů vzhledem k vysokým teplotám doporučujeme přizpůsobit denní program. S dětmi je dobré se věnovat spíše klidovým aktivitám ve stínu. Není dobré vydávat se na delší túry ani sportovat na přímém slunci. Pokud je to možné, děti ochlazovat při vodních hrátkách. Malí táborníci musí mít k pití neustále k dispozici pitnou vodu, případně ředěné ovocné šťávy nebo vlažný čaj“ radí Ing. Kamila Hodačová, vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých KHS kraje Vysočina.

Na co si dát v horku pozor:

Doporučení pro rodiče:

Kraj Vysočina patří dlouhodobě mezi regiony, kde se každoročně koná vysoký počet táborů. Provozovatelé mají povinnost nejpozději 30 dní před zahájením tábora oznámit jeho konání místně příslušné krajské hygienické stanici. „Na začátku letošních prázdnin je v Kraji Vysočina ohlášeno již 192 táborů s 293 běhy. Přihlášeno je na ně více než 21 400 účastníků. Předpokládáme, že v červenci počet ohlášených akcí nadále poroste. Tak jako v předcházejících sezónách s kolegy zkontrolujeme minimálně 30 % z těchto táborů,“ uvádí letošní čísla Kamila Hodačová.

V loňském roce v regionu proběhlo 266 táborů s 375 běhy. Krajští hygienici zkontrolovali 132 z nich. Odhaleno bylo 9 závad. Ty se týkaly například nesplnění ohlašovací povinnosti, nedostatečných podmínek pro osobní hygienu dětí či v ubytování dětí a nedostatků ve zdravotní dokumentaci. „V jednom případě bylo zjištěno uchovávání potravin s prošlou expirací. Tyto potraviny musely být zlikvidovány, provozovateli byla udělena sankce,“ doplňuje Hodačová.

Krajští hygienici se při kontrolách zaměřují na plnění hygienických podmínek stanovených legislativou: podmínky ubytování, táborové kuchyně, sociální zařízení, dodržování provozní hygieny. Nejen u personálu, ale především u dětí kontrolují podmínky osobní hygieny. Patří sem sprchy, toalety i dodržování pravidelného a důsledného mytí rukou, které má obrovský význam v prevenci šíření infekčních nemocí, v dětském kolektivu obzvlášť.

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 604 699 678

zveřejněno 2. 7. 2025 - 8:09